Klirr, klirr, sssch


I nya numret av Språktidningen kan man rösta på svenskans bästa ord (igen?). Jag är så ointresserad av ord. 

Eller så här. Ord är bara samlingar av ljud eller bokstäver, vibrationer och pennstreck. Ett ord säger inget i sig själv. Det hänger ihop med 
vem som säger det 
till vem 
med vilken ton 
i vilket syfte 
och vilka minnen jag har, avsändaren har, vi har gemensamt 
och tusen andra övertoner. 

 Exempel: 

 ”Fika” kan vara en stel dejt med noll kemi, ett socialt tvång på en dysfunktionell arbetsplats, en kopp för svagt te och en trött skorpa. 

 Eller nåt annat, ett tillfälle när livet vänder: 

 ”Äntligen blir hon tyst. Jag rör runt med skeden, klirr, klirr. Jag dricker inte ens kaffe men jag ska börja nu. Drycken virvlar, som mina tankar.” 

Vad är det vackraste jag hört? Kanske när mina barn sa sina egna namn första gången. Som att de accepterade mina val – de finaste namn jag kunnat komma på – och bekräftade: ”Jamen visst serru, det är jag.” 

Kanske ett ljud bara, som ”sssch”, när det betyder ”jag minns vad du sa, du behöver inte tjata”. Det kan låta som irritation men jag hör kärlek: Nån som minns vad man säger! Kanske till och med agerar på det! 

Jag struntar i ”fika” och ”morgonrodnad” och allt vad som föreslagits. Resonans, det kanske är mitt vackraste ord ändå.

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Fältanteckningar från mellanrummet

Kan vi prata skrivprocess?

Barnet som hatade skrivböcker